Post Election Advocacy Update

Posted By: Chris Klein Advocacy ,

Governor Walker Denied Third Term, Republicans Maintain Control of Legislature
State Superintendent Tony Evers scored a major victory over Governor Scott Walker on Tuesday, ending Republicans trifecta control over the state since 2011. Democrats were helped by large turnouts in Madison and Milwaukee where Evers ran up the vote count over Walker.  The 67-year-old Evers is now 4-0 in statewide elections, having previously won three nonpartisan state superintendent contests.  On the ticket with Evers was former state Representative Mandela Barnes, who will take office as the state’s 45th Lieutenant Governor.  Walker lost by 1.2% but did not yet concede.  He is waiting for the official canvass and count of military ballots.
 
The race for Attorney General also went to the Democrats but a recount is possible because the vote difference was less than 1%.  Republican incumbent Brad Schimel was defeated by former federal prosecutor Josh Kaul, 49.54% to 48.68%. Capping off the Democratic wins at the top-of-ticket was incumbent U.S. Senator Tammy Baldwin, who easily defeated Republican challenger Leah Vukmir, garnering 55%  the vote to Vukmir’s 45%.
 
In the state legislative races Republicans exceeded expectations and surprised some political observers by not losing a single seat in the Assembly (Republican Matt Adamczyk in the 14th AD holds 21 vote lead) and picking up one seat in the Senate. Going into the election, talk of a blue wave all year had raised Democrat’s expectations but the wave never materialized.  Assembly Republicans will return with an unchanged 64-35 advantage.  On the Senate side, Republicans increased their majority by one seat, from 18-15 to 19-14. State Rep. Andre Jacque defeated incumbent Democrat Caleb Frostman in a re-match for the 1st Senate District, while the GOP managed to hold two open seats, the 23rd Senate District in the Chippewa Valley and 5th Senate District in Waukesha County, where Republican state Reps. Kathy Bernier and Dale Kooyenga were victorious. Two Republican incumbents targeted by the Democrats, Howard Marklein in the 17th Senate District and Roger Roth in the 9th Senate District, won re-election, while Democrat Janet Bewley survived a strong challenge by her well-funded Republican opponent James Bolen for the 25th Senate District in northern Wisconsin. In the 31st Senate District, open due to Democrat Kathleen Vinehout running for governor, former state Rep. Jeff Smith defeated Republican Mel Pittman.
 

 

STATEWIDE RESULTS 

Note:  Winners in bold

Governor
Scott Walker / Rebecca Kleefisch (R) (i)   1,293,261  48.43%
Tony Evers / Mandela Barnes (D)           1,324,322  49.59%

*Attorney General
Brad Schimel (R) (i)    1,287,086   48.43%
Josh Kaul (D)             1,309,986   49.54%
*race has not yet been called, recount possible.

U.S. Senate
Leah Vukmir (R)          
Tammy Baldwin (D) (i) 

Secretary of State
Jay Schroeder (R)
Doug La Follette (D) (i) 

State Treasurer - OPEN
Travis Hartwig (R)
Sarah Godlewski (D)

 

STATE SENATE RESULTS 
Note:  Winners in bold

District 1                                                          
Andre Jacque (R)
Caleb Frostman (D) (i)

District 3 - UNCONTESTED
Tim Carpenter (D) (i) 

District 5 - OPEN
Dale Kooyenga (R) 
Julie Henszey (D)

District 7
Jason Arnold (R)
Chris Larson (D) (i)

District 9
Devin LeMahieu (R) (i)
Kyle Whelton (D)      

District 11 - UNCONTESTED
Steve Nass (R) (i)
             
District 13
Scott Fitzgerald (R) (i)  
Michelle Zahn (D)

District 15 - UNCONTESTED
Janis Ringhand (D) (i)

District 17
Howard Marklein (R) (i)
Kriss Marion (D)  

District 19 
Roger Roth (R) (i)
Lee Snodgrass (D)
  
District 21
Van Wanggaard (R) (i)
Lori Hawkins (D)
 
District 23 - OPEN
Kathy Bernier (R)
Chris Kapsner (D)

District 25
James Bolen (R)
Janet Bewley (D) (i)

District 27
Casey Helbach (R)
Jon Erpenbach (D) (i)
 
District 29
Jerry Petrowski (R) (i)
Richard Pulcher (D) 
 
District 31 - OPEN
Mel Pittman (R)
Jeff Smith (D)

  

STATE ASSEMBLY RESULTS
Note:  Winners in bold                     

District 1
Joel Kitchens (R) (i)
Roberta Thelen (I)

District 2 - OPEN
Shae Sortwell (R)
Mark Grams (D)

District 3
Ron Tusler (R) (i)
Scott Gavin (D)

District 4
David Steffen (R) (i)
Tony Lee (D)

District 5
Jim Steineke (R) (i)
Matt Lederer (D)

District 6
Gary Tauchen (R) (i)
Richard Sarnwick (D)

District 7
Daniel Riemer (D) (i)
Matthew Bugham (L)

District 8
Angel Sanchez (R)
JoCasta Zamarripa (D) (i)

District 9 - OPEN / UNCONTESTED
Marisabel Cabrera (D)

District 10 - UNCONTESTED
David Bowen (D) (i)

District 11 - UNCONTESTED
Jason Fields (D) (i)

District 12 - OPEN / UNCONTESTED
LaKeshia Myers (D)

District 13
Rob Hutton (R) (i)
Dennis McBride (D)

*District 14 - OPEN
Matt Adamczyk (R)   16,062
Robyn Vining (D)      16,041
*race has not yet been called, recount possible.

District 15
Joe Sanfelippo (R) (i)
Lillian Cheesman (D)

District 16 - OPEN / UNCONTESTED
Kalan Haywood (D)

District 17 - UNCONTESTED
David Crowley (D) (i)

District 18 - UNCONTESTED
Evan Goyke (D) (i)

District 19 - UNCONTESTED
Jonathan Brostoff (D) (i)

District 20 - UNCONTESTED
Christine Sinicki (D) (i)

District 21
Jessie Rodriguez (R) (i)
Gabriel Gomez (D)

District 22
Janel Brandtjen (R) (i)
Aaron Matteson (D)

District 23
Jim Ott (R) (i)
Liz Sumner (D)

District 24
Dan Knodl (R) (i)
Emily Siegrist (D)

District 25
Paul Tittl (R) (i)
Jennifer Estrada (D)

District 26
Terry Katsma (R) (i)
Rebecca Clarke (D)

District 27
Tyler Vorpagel (R) (i)
Nanette Bulebosh (D)

District 28 - OPEN
Gae Magnafici (R) 
Kim Butler (D)

District 29 
Rob Stafsholt (R) (i)
John Calabrese (D)

District 30
Shannon Zimmerman (R) (i)
Barry Hammarback (D)

District 31
Amy Loudenbeck (R) (i)
Brittany Keyes (D)

District 32
Tyler August (R) (i)
Katherine Gaulke (D)

District 33
Cody Horlacher (R) (i)
Brandon White (D)

District 34
Rob Swearingen (R) (i)
Chris Meier (D)

District 35
Mary Felzkowski (R) (i)
Mark Marello (D)

District 36
Jeff Mursau (R) (i)
Tim Comer (D)

District 37 - UNCONTESTED
John Jagler (R) (i)

District 38 - OPEN
Barbara Dittrich (R)
Melissa Winker (D)

District 39
Mark Born (R) (i)
Elisha Barudin (D)

District 40
Kevin Petersen (R) (i)
Erin Tracy (D)

District 41
Joan Ballweg (R) (i)
Frank Buress (I)

District 42
Jon Plumer (R) (i)
Ann Groves Lloyd (D)

District 43
Gabriel Szerlong (R)
Don Vruwink (D) (i)

District 44 - UNCONTESTED
Debra Kolste (D) (i)

District 45
Mark Spreitzer (D) (i)
Reese Wood (L)

District 46 - UNCONTESTED
Gary Hebl (D) (i)

District 47 - UNCONTESTED
Jimmy Anderson (D) (i)

District 48 - UNCONTESTED
Melissa Sargent (D) (i)

District 49
Travis Tranel (R) (i)
Mike Mooney (D)
 






District 50 - OPEN
Tony Kurtz (R)
Art Shrader (D)

District 51
Todd Novak (R) (i)
Jeff Wright (D)

District 52
Jeremy Thiesfeldt (R) (i)
Kevin Booth (D)

District 53
Michael Schraa (R) (i)
Joe Lavrenz (D)

District 54 - UNCONTESTED
Gordon Hintz (D) (i)

District 55
Mike Rohrkaste (R) (i)
Dan Schierl (D)

District 56
Dave Murphy (R) (i)
Diana Lawrence (D)

District 57 - UNCONTESTED
Amanda Stuck (D) (i)

District 58 
Rick Gundrum (R) (i)
Dennis Degenhardt (D)

District 59 - OPEN / UNCONTESTED
Timothy Ramthun (R)

District 60
Robert Brooks (R) (i)
Chris Rahlf (D)

District 61
Samantha Kerkman (R) (i)
Gina Walkington (D)

District 62 - OPEN
Robert Wittke (R)
John Lehman (D)

District 63
Robin Vos (R) (i)
Joel Jacobsen (D)

District 64
Peter Barca (D) (i)
Thomas Harland (C)

District 65 - UNCONTESTED
Tod Ohnstad (D) (i)

District 66 - UNCONTESTED
Greta Neubauer (D) (i)

District 67
Rob Summerfield (R) (i)
Wren Keturi (D)

District 68 - OPEN
Jesse James (R)
Wendy sue Johnson (D)

District 69 - UNCONTESTED
Bob Kulp (R) (i)

District 70
Nancy VanderMeer (R) (i)
Cari Fay (D)

District 71 - UNCONTESTED
Katrina Shankland (D) (i)

District 72
Scott Krug (R) (i)
David Gorski (D)

District 73 - UNCONTESTED
Nick Milroy (D) (i)

District 74
Jeffrey Fahl (R)
Beth Meyers (D) (i)

District 75
Romaine Quinn (R) (i)
Ali Holzman (D)

District 76 - UNCONTESTED
Chris Taylor (D) (i)

District 77 - OPEN / UNCONTESTED
Sheila Stubbs (D)

District 78 - UNCONTESTED
Lisa Subeck (D) (i)

District 79 - UNCONTESTED
Dianne Hesselbein (D) (i)

District 80 - UNCONTESTED
Sondy Pope (D) (i)

District 81 - UNCONTESTED
Dave Considine (D) (i)

District 82
Ken Skowronski (R) (i)
Jason Sellnow (L)

District 83
Chuck Wichgers (R) (i)
Jim Brownlow (D)

District 84
Mike Kuglitsch (R) (i)
Erica Flynn (D)

District 85
Patrick Snyder (R) (i)
Alyson Leahy (D)

District 86
John Spiros (R) (i)
Nancy Stencil (D)

District 87
James Edming (R) (i)
Elizabeth Riley (D)

District 88
John Macco (R) (i)
Tom Seiber (D)

District 89
John Nygren (R) (i)
Ken Holdorf (D)

District 90 - OPEN / UNCONTESTED
Staush Gruszynski (D)

District 91 - OPEN
Echo Reardon (R)
Jodi Emerson (D) 

District 92
Treig Pronschinske (R) (i)
Rob Grover (D) 

District 93
Warren Petryk (R) (i)
Charlene Warner (D)

District 94
Albert Rohland (R)
Steve Doyle (D) (i)

District 95 - UNCONTESTED
Jill Billings (D) (i)

District 96 - OPEN
Loren Oldenburg (R)
Paul Buhr (D)

District 97 - UNCONTESTED
Scott Allen (R) (i)

District 98 - UNCONTESTED
Adam Neylon (R) (i)

District 99 - UNCONTESTED
Cindi Duchow (R) (i)
 

 

CONGRESSIONAL RESULTS 

Note:  Winners in bold


Congress District 1 - OPEN
Bryan Steil (R)
Randy Bryce (D)

Congress District 2 - UNCONTESTED  
Mark Pocan (D) (i)

Congress District 3 
Steve Toft (R)
Ron Kind (D) (i)

Congress District 4
Tim Rogers (R)
Gwen Moore (D) (i)


 






Congress District 5
James Sensenbrenner, Jr. (R) (i)
Tom Palzewsicz (D)

Congress District 6
Glenn Grothman (R) (i)
Dan Kohl (D) 

Congress District 7
Sean Duffy (R) (i)
Margaret Engebretson (D)

Congress District 8 
Mike Gallagher (R) (i)
Beau Liegenois (D)